תרגיל 'הגשר' והסגולות הבריאותיות שלו לגוף שלנו

by: @betlehem.golla

תנוחת תרגיל הגשר (ביוגה: Urdhva Dhanurasana) היא תנוחה נפוצה בשיטות תנועה רבות שמשמשת גם כמעברים בין תרגלים מעבר להיותה תרגיל המחזק ומשפר את גמישות הגב ומעיד על יכולות גמישות מתקדמות.

עבור ילדים התרגיל פשוט מאוד לביצוע ואפילו בצורה נינוחה, אך אצל מבוגרים שניגשים לבצע את הרגל (ובייחוד מבוגרים ללא רקע בהתעמלות כלשהי) הוא עשוי להיות מלווה בקושי: עמוד שדרה שהוא לא גמיש, כתפיים קשיחות וסגורות, ואפילו הבנה הבסיסית כיצד להיכנס לתנועה בצורה הנכונה והמיטיבית לגוף.

הסיבה המרכזית לכך שמבוגרים יתקשו בתרגיל היא פשוט חוסר תרגול שנמשך שנים רבות ומושפע מתרבות חיים שלא דורשת תזוזה כלשהי של עמוד השדרה ובטח לא להגיע עם הגוף למצבים בו הוא הפוך. אם אין גירויי של הגוף לפעול – טווחי התנועה 'נסגרים', המפרקים 'ננעלים', הרקמות מתכווצות והגמישות הטבעית של עמוד השדרה נעלמת.

כמובן שעם משמעת ותדירות של אימונים ניתן להשיב את היכולות הטבעיות של הגוף שלנו לבצע את מה שהוא יודע מאז ומתמיד. לתרגילי גמישות יתרונות רבים ככל, ולתרגיל הגשר בפרט יתרונות שנוגעים בנקודות שונות של הבריאות הפיזית והמנטלית שלנו.

בייסיקלי, מדובר בתרגיל שמותח מספר קבוצות שרירים במקביל: מתיחה של שרירי הירך, הבטן והכתפיים, תוך כדי שכל הגב האחורי מתחזק.

מחקרים מוכיחים שתרגיל הגשר מסייע גם טיפולית לחולי אסתמה. התנוחה בתרגיל מסייעת לפתוח את החזה ומאפשרת כניסה מוגברת של חמצן לריאות, דבר שמסייע מאוד לנשימה.

בנוסף, תנוחת הגשר מחזקת ומאריכה את החוליות של עמוד השדרה מה שמגביר את הגמישות שלהם ומסייע בשמירה על חוזקם. לדוגמא, שאנחנו מזדקנים אנחנו מאבדים גם על הדרך מספר ס"מ מהגובה שלנו – ולא סתם, עמוד השדרה נדחס. במקרה זה, תרגיל הגשר מסייע בלשמר את המצב הקיים ולחזק את הגב שלנו.

על מנת לבצע את התרגיל בצורה הנכונה ובעיקר על מנת להימנע מפציעות תנועה מיותרות: מומלץ להתחיל את התרגול עם מדריך גמישות/יוגה מיומן שיודע להסביר ולתקן במידת הצורך.

More about Wellness

mindset
"זה הכל בשבילך" – שיחה על שפע
12/09/2023
mindset
"סומא" – שיעור נוסף מבית כמעט מלאכים
05/09/2023
mindset
מה זה המטריקס?
29/08/2023

Back to the Shop

Gift Card

200-1,500

Luna Shorts

234

Luna Top

159