איך להאט בעולם שמאיץ?

by @betlehem.golla

כולנוווו הספקנו להיחשף, ואם עדיין לא נחשפנו – אז ברגע זה אנחנו נחשפות, לאפליקציה החדשה של אינסטגרם threads. עוד פלטפורמה להביע, לשתף, לייצר תוכן ולצרוך תוכן.

מצד אחד, עוד מסיח דעת נוסף בעולם שכולם גם ככה נלחם על תשומת הלב שלנו בכל רגע.

ומצד שני, הזדמנות נוספת – להיות בצד שמייצר תוכן. יכולת שלא היתה קיימת לכל אדם 'מן השורה' עד לא מזמן, ובטח שלא באפס מאמץ כמו זה.

רק מספר שנים טובות אחורה, כדי לפרסם את עצמך במימדים רחבים וגדולים יותר היית צריך להגיע לטלוויזיה, להיות אדם עם המון כסף או שפשוט להיות נבחר ציבור כזה או אחר. בעיני, אחד הדברים היותר יפים בעידן הטכנלוגי המופלא שאנחנו חיים בו היום זאת ההזדמנות הזאת שניתנת לכולנו באופן שווה באמצעות הרשתות החברתיות: לכל אדם ערוץ טלויזיה משלו בו הוא יכול לשדר תוכנית ריאלטי של החיים הפרטיים שלו, להעביר את הערכים שבהם הוא מאמין או לייצר תוכן בתחומים שמעניינים אותו והוא מומחה בהם.

ועם זאת, כולנו גם מכירים את הצד ההפוך של הטלויזיה שלא בהכרח מייחסים לו סגולות נלהבות – לצפות כל יום בשידורים, בתוכניות, בפרסומות ובייסקלי, לנוון את השרירים שלנו (בגוף וגם במוח).

שבוע שעבר אינסטגרם השיקה את האפליקציה החדשה והמדוברת (threads) שמזכירה מאוד את טוויטר באופן הפעולה שלה, ומחוברת ישירות לחשבון האינסטגרם של המשתמשים. האלגוריתם של האפליקציה הזאת מזכיר מאוד את פלטפורמת הפור יו בטיקטוק בה כל אחד יכול להופיע בפיד שלך, ללא בחירה וסינון – כולםםםם יכולים להופיע לך על הפיד כמו שאתה יכול להופיע אצל לכולם.

וזה חברות, דרך מאוד בטוחה לגרום לכולנו להישאר באפליקציה וכמה שיותר זמן.

אני לא מגלה לכן סוד כשאני אומרת שזאת מטרתן העיקרית של החברות שמייצרות אפליקציות כאלה נכון?  שכולנו נגלול ונגלול ונגלול ונגלול – נהיה שם, נרגיש חלק, נקבל דופמין מהתראה של לייק או תגובה, נרגיש אוהבים – העיקר, שנהיה עוד באפליקציה.

לכל מטבע יש שני צדדים; וכפי שאנחנו חיות בעידן של הזדמנויות ושפע של אפשרויות סביבנו, יש גם את הצד השני בו נצטרך לבחור ולראות האם כל מה שאנחנו עושות ונכון וטוב לנו.

אחד הדברים שבעיני כל אדם צריך לקחת ברצינות בחייו זה הסביבה בה הוא נמצא: מילים שהוא מקשיב להם, אנשים, מקומות, תוכן, סיטואציות, אנרגיות וכןןןןןןןן סביבה זה גם הסביבה הדיגיטלית בטלפון שלי. למי אני מקשיבה שם? זה מחלחל, נטמע ושוקע גם אם אנחנו חושבים שלא. והאחריות הבלעדית לסנן את מה שמגיע למוח שלנו היא רק שלנו.

כמה דברים שלי עוזרים באופן אישי להיגמל מרעשי רקע ומסיחים שלא משרתים אותי ולהשתמש גם באפליקציות עבור טובתי האישית:

  1. למחוק את כל ההתראות בטלפון באפליקציה – השליטה להיכנס לאיזו אפליקציה ומתי נמצאת בידי. לא בהתאם לקצב של אנשים שמגיבים/לוחצים לי לייק/שולחים לי הודעה.
  2. כמי שמשתמשת ברשתות גם ככלי לעבודה שלי אני מבצעת הפרדה מוחלטת לזמן 'עבודה' ולזמן 'פנאי ושריפת זמן', ואז אני יודעת מה הצעדים הבאים שלפני וככה יודעת להיות יותר במשמעת כלפי עצמי.
  3. אני בוחרת במודע לחלוטין אחרי מי לעקוב ואת התוכן של מי לצרוך. אין לי שום בעיה להוריד עוקב למי שכבר לא מעניין אותי, זאת יכולה להיות מישהי בתיכון שאני מזמן לא בקשר איתה ולא מעוניינת כמו שזה יכול להיות סלב/מייצר תוכן כזה או אחר.
  4. אפליקציות מסוג טיקטוק וטרדס שבהם פשוט 'קופץ' עליך תוכן שלא בחרת, אני משתפת את מה שאני רוצה יוצאת, מבלי לשוטט שם יותר מדי.

זה מה שמאפשר לי להיות במצב של win ein ובעיקר בשליטה ולא תלויה ברצונות של אחרים, אני בוחרת.

More about Wellness

mindset
"זה הכל בשבילך" – שיחה על שפע
12/09/2023
mindset
"סומא" – שיעור נוסף מבית כמעט מלאכים
05/09/2023
mindset
מה זה המטריקס?
29/08/2023

Back to the Shop

Luna Top

159

Luna Shorts

234

Luna Bodysuit

263