אחריות כביטוי לעצמאות אישית

by: @betlehem.golla

תארו לעצמכם אדם שקם בבוקר והולך לעבודה, שהוא אולי לא כל כך מחבב, אבל זאת עבודה שמכניסה לו הרבה כסף שמאפשר לו ולמשפחתו להתפרנס בכבוד. מה האיש הזה? קורבן או אחראי?

באותה שכונה בדיוק, יש גם אדם נוסף, שקם כל בוקר מתיישב בפינה הקבועה שלו, ממש בפתח היציאה מהסופרמרקט השכונתי, מקבץ נדבות ומבקש מטבעות מהעוברים ושבים. מה האיש הזה? קורבן או אחראי?

קחו רגע לחשוב עם עצמכן על שני המקרים ואז המשיכו לקרוא.

כשהציגו בפני לראשונה את שני הנקודות בתחילת הפוסט השבתי כמעט באוטומט 'נו ברור שהקבצן בסיפור הוא קורבן ואילו הבן אדם שהולך ועובד ומתפרנס בכבוד הוא אחראי. מה, זה לא אובייס?'

אבל אם נתבונן על זה לרגע – שני האנשים בדוגמא עושים בדיוק את מה שכל אחד מהם יכול לעשות באופן הכי טוב במסגרת חייו. שניהם יוצאים לעולם במטרה להתפרנס בדרכים שונות שהם מכירים הכי טוב. שניהם אחראים על הגורל/חיים שלהם נכון לנקודה בה אנחנו פוגשים אותם בחייהם. לא ציינתי בדוגמא שהם מתלוננים ומשליכים האשמות על גורם אחר (אפילו אם אמרתי שאחד מהם פחות מחבב את העבודה שלו).

בעולם ההתפתחות האישית ישנה התייחסות רבה היום לשני גישות לחיים: קורבנות ואחריות.

גישה קורבנית זו גישה מנטלית שבה האדם מאמין שכל מה שקורה לו זה באשמתו של אדם אחר ולו עצמו אין אחריות על כלום; הכל קורה לו. ואילו לעומת זאת גישה אחראית זאת גישה לחיים שהיא בעיקר מודעת למציאות ולקשיים – אך גם מבינה שהכוח לשינוי ושיפור המציאות הוא בידיים שלנו, אם נבחר לפעול בהתאם.

שני הגישות הם למעשה 'משקפיים' להרכיב ולהתבונן באמצעותם על כל מיני אספקטים שונים בעולם ובעיקר גם כדי להבין את עצמנו הרבה יותר באיך אנחנו מתייחסים לסיטואציות שונות בחיינו.

קל להדגים את 2 הגישות בעניינים של כסף:

אדם בגישה הקורבנית שנקלע למצב כלכלי של מינוסים וחובות מעיקים יתייחס לכל הגורמים החיצוניים שאינם בשליטתו כסיבה המרכזית לסטטוס הזה בחייו – כמו יוקר המחיה ותנאי שכר כאלה ואחרים. לעומת זאת, בגישה האחראית על המצב – אדם יקח בחשבון את המציאות המאתגרת (יוקר המחיה, תנאי השכר וכו) אך בעיקר יבין שהכוח לשינוי המצב הינו תחת אחריותו הבלעדית, בפעולה נחושה לשינוי המצב הכלכלי ע"י הגדלת הכנסה לקיחת סיכונים מחושבים והתנהלות מודעת עם כסף.

ההבדל בגישות זה חוסר הויתור למציאות שיכולה להקשות באמירה של 'ככה זה בחיים, ככה זה לכולם, אז ככה גם אני'. ובמקום, נקיטת פעולה אקטיבית לשינוי מאשר להאמין באמונה נאיבית ש'יהיה בסדר, ונסתדר איכשהו בסוף' (כי אז זה אומר שאנחנו משליכים את זה החוצה מאיתנו).

גישה אחראית היא למעשה ביטוי לעצמאות אישית ואמונה עצמית; שאני האחראית הבלעדית על החיים שלי יהיו אשר יהיו הנסיבות, אשנה ואשחק במשחק הזה לטובתי האישית על אף המכשולים שיכולים להיות בדרך.

הדרך הטובה ביותר להיות מודעת באיזה גישה אני פועלת זה לשאול את עצמי 'כיצד אני יכול/ה לשפר את הסיטואציה הנוכחית לטובה ביותר עבורי?' ואז לפעול בהתאם.

More about Wellness

mindset
"זה הכל בשבילך" – שיחה על שפע
12/09/2023
mindset
"סומא" – שיעור נוסף מבית כמעט מלאכים
05/09/2023
mindset
מה זה המטריקס?
29/08/2023

Back to the Shop

Mar Legging

179

Crop Tank

199

Gift Card

200-1,500