סוגי הטקסטיל שהולכים לשנות את עולם האופנה בשנים הקרובות

by @betlehem.golla

כולנו כבר יודעים של אופנה (ובפרט אופנה מהירה) יש אפקט עצום על 'אמא אדמה' והעולם שאנחנו חיים בו.

אנחנו יכולות לקנות יד שניה, לעשות מסיבות החלפות בגדים, להשכיר שמלות אבל למעשה קיים נדבך נוסף והוא קריטי לא פחות למרות שהוא לא מקבל את הדגש הראוי: איכות הבגדים שיש לנו בארון. ממה הם עשויים?

מצד אחד, לגיטמי לחשוב שזה לא פייר שאנחנו כצרכניות צריכות להתחשב ולשים לב כל הזמן למה אנחנו בוחרות לקנות בכסף שלנו (כן, גם אם זה בשימוש חוזר – בסופו של דבר. זה האפקט של המוצר בעולם שנחשב פה). אבל מצד שני, איזו עוצמה וכוח זה לדעת שאת בהחלטות שלך בוחרת להשפיע על עיצוב העולם לאיך הוא יהיה?

מה שגם, אם לא נעשה זאת, בקלות אנחנו יכולות ליפול למלכודת 'הגרין וואש' של חברות שרוצות להצטייר כ'אכפתיות' על אף כל מה שהן עושות הוא הפך לגמרי.

מטרת הפוסט הזה היא לעשות לכן סדר! בסופו של דבר, הכל מסתכם בסוף בהבנה של כלל האפשרויות הקיימות בעבורנו ולדעת לבחור במה שהכי טוב לנו.

להלן הטופ שלוש שלנו בתעשיית הטקסטיל בזמן שאתן בוחרות במה להתחדש:

Lyocell

סוג בד שעשוי מעיסה של עץ (לדוגמא; בד הבמבוק שאנחנו משתמשות בו). התהליך מתבצע ע"י הפיכת העץ לעיסה ואז לסיבים מהם אורגים את הבד. סוג הבד הזה הוא החביב עלינו וללא ספק הידידותי ביותר לסביבה כי הוא לא דורש כימיקלים וחומרים רעילים עבור התהליך. מה שגם, הוא מיוצר במעגל סגור; המים והחומרים המשמשים לייצור לא נפלטים לטבע ונשארים בתוך מחזור הייצור.

עצים לשימוש לדוגמא: אקליפטוס ובמבוק.

ובהקשר זה, היתרון הנוסף של דווקא שימוש בעץ במבוק לייצור כזה היא העבודה שמדובר בעץ שהוא משאב מתחדש, ולכן לא גובה במחיר של כריתת יערות חיוניים לטבע.

Refibra

בד נוסף, ועל אף שהוא הרבה פחות נפוץ מבד ה lyocell הוא לא פחות איכותי. הוכחה חיה לכך שטכנולוגיה ואופנה יחד הם הדרך לשינוי.

גם הוא מיוצר בתהליך של מעגל סגור (כמו בד lyocell) ע"י מחזור של שאריות כותנה והפיכתן לעיסות כותנה מהן מכינים בד כותנה שהוא שימוש של חומרים כבר קיימים.

Econyl

בד שהוא למעשה ניילון מחודש ומשמש ליצירת בגדי ים/ספורט. זה בד שעשוי להיות מיוצר משאריות רשתות דיג/שטיחים ישנים/בגדים עשויים ניילון שנזרקו וכו.

הידעתן שרשתות דיג מהוות כ-10% מפסולת הפלסטיק שנמצאת באוקיינוס? היופי בבד הזה הוא שהוא חוסך מהאוקיינוס שלנו להיות מלא בעוד זבל פלסטיק מזיק.

לסוג הבד הזה יש את אותם היתרונות של בד עשוי ניילון כמו הגמישות. אבל ההשפעה הסביבתית שלו נמוכה ב-90% ממה שבד ניילון 'טהור' עשוי לעשות ואפילו אפשר למחזר אותו שוב ושוב.

מה שכן, עדיין מדובר בבד סינטטי לחלוטין ואין לו את היתרונות הבריאותיים כמו שיש לבדים טבעיים על גוף האדם.

More about Wellness

mindset
"זה הכל בשבילך" – שיחה על שפע
12/09/2023
mindset
"סומא" – שיעור נוסף מבית כמעט מלאכים
05/09/2023
mindset
מה זה המטריקס?
29/08/2023

Back to the Shop

Crop Tank

199

Mar Legging

179

Luna Shorts

234