בין קיימות וט"ו בשבט – לעידן הישן והחדש

by @betlehem.golla

בסימן ראש השנה לאילנות שחל ביממה האחרונה (5-6/2/2023) ברגע של מחשבה על 'מצב האקלים' והקשר שלו לחג, מצאתי את עצמי קוראת על ט"ו בשבט בויקיפדיה ולהלן ציטוט משם:

"תקופה שבה עבר מחצית מהחורף והעצים מתחילים לצמוח… בתקופת העליות שלפני קום המדינה היה בט"ו בשבט רושם מיוחד של חגיגה בסימן התעוררות האומה לתחיית היישוב בארץ ישראל… כיום מצוין ט"ו בשבט גם כמעין חג טבע, ורבים נוהגים לציין אותו בנטיעת עצים ובעיסוק בענייני איכות הסביבה"

מוצאים את ההיגיון הפשוט בפסקה הזאת? כל דור/עידן ומשימת התקופה שלו:

  • בעידן הישן (מספר דורות קודם) העיסוק בחג הטבע הקסום הזה על מנת לחזק את השורשים שלנו בארץ שאנחנו גרים בה – שיהיה לנו בית ובכלל מקום לנטוע עץ.
  • ואילו בעידן החדש להבדיל, אנחנו בדור השינוי – תשומת ליבנו היא לעצם ההתקיימות כחלק מאיכות הסביבה שלנו: כי יש כבר בית – אבל איך דואגים שישאר יפה סביבו ולנצח כך הלאה?

במילים פשוטות:

את סבא או סבתא שלי לא מעניין בהכרח האם הכוס בארוחת שישי היא כוס חד פעמית או לא – העיקר שיש כוס ובית לעשות בו את ארו חת החג. עידן של אנשים שהתעצבו תחת 'נורמת חיים' שונה לגמרי עם סדרי עדיפויות אחרים. לדוגמא: העדפה לבניית מערכות תעשייתים שתכליתם לייצר כמה שיותר דברים ומוצרים עם יכולת הפצה גדולה ככל הניתן. מבלי בהכרח לנקוף את איכות המוצר ומטרת שימושו. כל זה גרם להאצה מסיבית להתקדמות של העולם למקום בו אנחנו נמצאים בו היום.

עידן של שגשוג ושפע.

שזה ממש לא אומר בהכרח שקל ופשוט יותר להתקיים עכשיו -כל תקופת חיים והאתגרים שלה. אבל דווקא עכשיו בעולם של אינסוף אפשרויות כמו זה – כל בחירה קטנה שלנו משמעותית הרבה יותר. דווקא עכשיו האחריות לגלם את הערכים שנרצה בכל דרך באורח החיים שלנו.

תחשבו על זה לרגע – איזו ידיעה מרגשת זאת.

להיות חלק מעידן של שינוי. של יצירה, של שפיות – של לייף סטייל אחר. חדשני. מקיים.

יש לנו את הזכות לבחור איך נחיה את החיים האלה ונשאיר אותם לדור הבא. בדיוק כמו שבסמליות של החג נוטעים עץ כדי שישאר פה לדורות הלאה וישפיע על איכות הסביבה שלנו. בחירה שלנו היום, בחיים מקיימים – משפיעה.

במילים גדולות "משבר האקלים" או "שמירה על איכות הסביבה" יכול לשמוע משימה מאיימת ואולי מנותקת מאורח החיים שלנו – אז איך מתחילים? מספר טיפים פרקטיים:

  1. לכו לקניות בסופר עם תיק קניות רב פעמי והימנעו משקיות פלסטיק.
  2. הימנעו מקניות של 'אופנה מהירה' וזולה ע"י קריאת התווית של הפריט לפני קנייה – בגדים מבדים זולים ולא איכותיים כמו פוליאסטר BIG NO NO.
  3. בחרו לקנות מעסקים מקומיים ותוצרת הארץ.
  4. לכו לנטוע עץ בחג הזה 🙂

וזכרו: אתן לעולם לא קטנות מדי בשביל השינוי – הכוח להשפיע בידיים שלנו, אנחנו בוחרות בסוג העולם שנשאיר הלאה לדור העתיד.

חג שמח!

More about Wellness

mindset
"זה הכל בשבילך" – שיחה על שפע
12/09/2023
mindset
"סומא" – שיעור נוסף מבית כמעט מלאכים
05/09/2023
mindset
מה זה המטריקס?
29/08/2023

Back to the Shop

Jasmine Flare

222

Mar Legging

179

Luna Bodysuit

263